Teknoloji haberler

Bilgisayar virüsleri hakkında ilginç gerçekler


İnternet dünyası ne kadar çok yararlı bilgiyle dolu olsa da aynı zamanda bilgisayar ve telefonlarınız için tehlikeli olan programlar ile zengindir. Milyonlarca insanlara zarar vermiş bu tehlikeler hakkında size detaylı bilgi hazırladık.
İlk bilgisayar virüsü 1970 - ci illerde "ARPANET" ağında tespit edildi. Bu virüs 1971- yılında Bob Tomasom tarafından yazılan deneysel bir program oldu. 
"Melissa" adı verilen virüs o kadar güçlü bir virüs olup ki, o "Microsoft" ve diğer dev şirketleri elektronik posta sayfalarını söndürmeye bile zorluyor. Şirketin mektup servisi virüs tam silinene kadar çalışmamış.
"ADWARE" çok tehlikeli bilgisayar virüsü sayılmaz. Fakat, bu programın esas işi gizlice sizin bilgisayara girip internet üzerinden hangi sitelere girdiğinizi, ne ile ilgilendiğinizi ortaya çıkarıyor. Bilgileri topladiqdan sonra bunu yakın dostu "ADWARE" aktarır. Bu şekilde sizin çıkarlara uygun reklam gösteriyor.
Bilgisayar ağı geniş kapsamı aldıktan sonra çoğunluk virüsler diskler aracılığıyla yayılmaya başladı. Özellikle internet kafelerden herhangi bilgiyi flash diskler aracılığıyla alırken veya dostunuzun flash kartı aracılığıyla verileri komyupterinizə taşırken bile virüslerin cihazınıza düşme olasılığı büyüktür. Bu tip virüsler kendilerini yenileme özelliğine sahiptir. Bilgisayarınızda bu virüsleri açtığınızda virüs yayılmaya başlar ve bilgisayarın hızını azaltır.
Bilgisayar virüslerinin oluşturulması ABD'de qanunazidd hesap olunumur. Fakat, her ülkede bu alanda yasalar başka türlü çalışıyor. Örneğin, Almanya'da bilgisayar virüslerini takas etmek nedeni ne olursa olsun yasak. Finlandiya'da ise virüs programların yazılması bile yasaktır. Bilgisayar virüslerinin geniş kapsamı alması yeni bilgisayar cinayetlerinin ortaya çıkmasına neden olur.
Tarihte en pahalı bilgisayar virüsü "mydoom" virüsü olup. Bu virüs 2004 - yılının Ocak bırakıldı ve 38 milyar dolar değerinde zarara neden oldu. Değerlendirmeye göre anlaşıldı ki, bu virüs elektronik postaların% 25 - ne yoluxub.
1990 yılında toplam 50 ünlü bilgisayar virüsü belirlendi. 1990'lı yılların sonunda ise virüslerin sayısı hızla artarak 48 000 - e kadar yükselmişti. Bugün her ay 6 000 yeni virüsler ortaya çıkmaktadır.
Bazı virüslerin yazarı çocuklar olur. Öyle ki, programlama alanında becerilerini test etmek isterken farkına varmadan yeni virüs yaratmış olurlar.
Araştırmacıların bilgisayar alanında güvenliği adına gösterdikleri çabalara rağmen, günümüzde hiçbir antivirüs programı tüm bilgisayar visrusarını belirlemek mümkün değildir.
En tehlikeli virüs türlerinden biri "Trojan" virüsüdür. Görevi ise basittir. Lütfen tüm banka hesapları ve kredi kartı bilgilerinizi ele geçirerek sahibine ulaştırıyor. Ayrıca kompyuterinizin gerekli dosyalarına dahil olarak bilgi elde eder. Kullandığınız platformlara giriş yapmak da zorlanıyor ve size büyük maddi zarara neden olur.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar